Zaznacz stronę

Model DNA innowatora

Skoro innowatorem się nie rodzimy, tylko stajemy, to jak powstają odkrywcze idee? Oto 5 umiejętności i jedna postawa, które powinniśmy rozwijać, by nadążać za zmieniającymi się warunkami.

Są takie książki biznesowe i popularnonaukowe, których nie warto czytać. Zawarte w nich idee krążą później wśród managerów i trenerów biznesu, ale prace są napisane w taki sposób, że wystarczy zapoznać się z ich streszczeniem, by z nich korzystać.

Są też takie, które nawet po obszernym streszczeniu warto przeczytać. A nawet mieć, bo do nich się wraca. Do tej kategorii należy m.in. „DNA Innowatora”.

 

DNA INNOWATORA CZYLI CO?

 

DNA Innowatora to zestaw postaw i umiejętności, które zwiększają szansę na dokonanie przełomu biznesowego.

Badania już od lat pokazują, że twórcze myślenie jest umiejętnością, a więc można się jej nauczyć. Jeśli innowatorem człowiek się staje, a nie rodzi, jak zatem powstają fantastyczne pomysły?

W badaniach przeprowadzonych na grupie pięciuset innowatorów, w porównaniu z niemal pięcioma tysiącami managerów – Jeff Dyer, Hal Gregersen i Clayton M. Christensen – zidentyfikowali 5 umiejętności odkrywczych, które odróżniają innowatorów od zwykłych managerów.

To nie są umiejętności, które gwarantują sukces. Autorzy nie stawiają też na piedestale osób twórczych: wykonawczy managerowie są organizacjom potrzebni. Jeśli jednak chcemy nadążać za szybko zmieniającymi się warunkami i zależy nam, by współtworzyć innowacyjne środowisko pracy, rozwijanie poniższych kompetencji jest niezbędne.

 

5 UMIEJĘTNOŚCI I JEDNA POSTAWA

 

Innowatorzy wyróżniają się jedną zasadniczą kompetencją: MYŚLENIEM SKOJARZENIOWYM. Dzięki tej umiejętności potrafią łączyć idee, inspirować się pomysłami i łączyć funkcjonalności. Jeśli macie ochotę rozwijać myślenie skojarzeniowe, przeczytajcie kolejny wpis.

Myślenie skojarzeniowe (Kojarzenie) to dobry początek. Kolejne umiejętności to umiejętne KWESTIONOWANIE, OBSERWOWANIE, NAWIĄZYWANIE (odpowiednich) ZNAJOMOŚCI i EKSPERYMENTOWANIE.

Rozwijanie tych 5 umiejętności wymaga ODWAGI – postawy, którą można by zdefiniować jako kwestionowanie status quo i podejmowanie ryzyka. Bez odwagi nie nawiążemy odpowiednich ZNAJOMOŚCI, bo będziemy się obawiali odmowy. Jest też potrzebna do KWESTIONOWANIA i zadawania pytań, bo szkoła nas przekonała, że zadawanie pytań kompromituje nas i wskazuje na brak wiedzy. Odwaga do popełniania błędów jest niezbędna przy EKSPERYMENTOWANIU i potrzebna podczas drążenia w OBSERWACJI. A kiedy już pojawi się przełomowy pomysł, to dzięki odwadze mamy szansę wdrożyć go w życie.

DNA Innowatora nie skupia się na odwadze, bo nie ona była przedmiotem badań. Bardzo wnikliwie natomiast opisuje pozostałych 5 umiejętności.

Jeśli więc jesteście ciekawi, na czym polegają:

KOJARZENIE

KWESTIONOWANIE

OBSERWOWANIE

NAWIĄZYWANIE ZNAJOMOŚCI

EKSPERYMENTOWANIE

oraz jak je rozwijać, zapraszam do kolejnych wpisów.

Maja