Dzięki 2018 już wiem, że…
Dla mnie jednak największą zaletą tego zawodu jest poznawanie nowych ludzi i dowiadywanie się od nich rzeczy, których nie wiedziałam. Tak się u mnie objawia jeden z talentów Gallupa: „LEARNER”.
Dlatego od trzech lat, w ramach podsumowania roku, dzielę się z Wami tym, czego się nauczyłam od uczestników szkoleń. Spisuję to przez 12 miesięcy – nowinki sprawdzone i do sprawdzenia. Dzięki 2018 rokowi wiem, czym jest biglarka (to automat do produkcji strzemion) i że ma siłownik. Co jeszcze wiem?
Dzięki 2018 wiem, że:
1# RÓWNOUPRAWNIENIE
„Coraz częściej duże, międzynarodowe koncerny nie podejmują współpracy z firmą, jeśli na stanowiskach liderskich w tej firmie jest mniej niż 30 % kobiet.” Informacja z dużej międzynarodowej firmy obsługującej inne duże międzynarodowe firmy.
2# RYNEK ODZIEŻOWY
„Bluzy dla młodzieży, takie po 500,- za sztukę, są często zamawiane nie do domu, tylko do „Paczka w ruchu”. Płatność gotówką. Byle rodzice nie wiedzieli”. Od fachowca z branży e-commerce.
3# PODRÓŻE i UX DESIGN
Kiedy jeździłam pendolino (PKP Intercity) i siadałam w wagonie restauracyjnym WARS, zawsze mnie zastanawiało, skąd na półkach w tym wagonie mokre ręczniki, walizki, zwinięte ubrania i buty. Zapytałam więc personel „Warsu” i już wiem. Ekipa Warsu jest w delegacji czasem nawet 2 tygodnie non stop. A wagon restauracyjny jest dla nich miejscem przechowywania rzeczy, bo nie mają innego. Ba, dla nich ten wagon jest po prostu służbowy i w zasadzie użyczają go podróżnym w trakcie jazdy. Kto to projektował?
4# UŻYWKI NIELEGALNE
Palenie e-papierosów ma tę zaletę, że można kupić marihuanę w płynie i załadować ją do e-papierosa. Podobno prawie nie czuć specyficznego zapachu. Wpisuję to jako ciekawostkę, nie jako lifehack.
5# RYNEK PRACY
„Brakuje myślących fachowców. Brukarz, który zarabia 30 zł za godzinę i w zasadzie powinien umieć również myśleć za te pieniądze, jest jedynie wystarczająco silny, by podzielić krawężnik i na tyle kumaty, by podsypać go piaskiem.” Nie odważyłam się jeszcze zrobić porównania z innymi pensjami, na przykład ratowników medycznych czy nauczycieli w szkołach specjalnych.
6# SADOWNICTWO
Wiadomo, że jabłka trzymane są w kontenerach z azotem, żeby się nie psuły. Na jednym ze szkoleń spotkałam osoby z branży sadowniczej i zapytałam, jak te jabłka są wyciągane, bo nie wierzę, że można sprzedać od razu cały kontener. Otóż „Oczywiście powinno się wypuścić azot z magazynu, wyjąć jabłka, a potem znowu magazyn napełnić. W praktyce jednak można tam wejść z maską tlenową, a są tacy, którzy potrafią obsługiwać taki załadunek na wdechu”.
7# UŻYWKI LEGALNE
„Polskie normy dotyczące papierosów sprzedawanych w Polsce mówią, że 1/3 tytoniu w papierosie powinna pochodzić z polskich upraw. Dlatego zdarza się, że jest w nich nawet siano. W Norwegii nie ma takich regulacji (bo nie uprawia się tam tytoniu?), dlatego jakość papierosów w Norwegii jest wybitnie wysoka”. To z pogaduszek z prawnikiem międzynarodowej kancelarii prawnej. Więc chyba prawda.
8# ORNITOLOGIA
„Można w Polsce hodować papugi w ogrodzie. Gdy jest ciepło – fruwają po nim i wracają do swoich niezamykanych klatek. Gdy jest zima, wystarczy ich domki obłożyć otuliną – przetrwają do wiosny”. To od pewnego dyrektora banku, który posiada papugi w ogrodzie. Tego akurat nie sprawdzę, bo na moim osiedlu mieszkają kuny.
9# SAVOIR VIVRE
W ubiegłym roku głównym tematem dyskusji z tej kategorii było słowo „Witam” – czy wolno, czy nie wolno, kto może i co na to pan Rusinek, który ten temat wywołał. W tym roku tematem na jednym szkoleniu było „Smacznego”. Podobno „powinna to mówić osoba, która przyrządziła posiłek, do osób, które go spożywają. Nigdy odwrotnie!” Do sprawdzenia:)
W 2018 roku dowiedziałam się też, że można prowadzić szkolenie w barze i w browarze.
Bar z Krakowa, browar z Wrocławia:)
10# EVENTY i BIOLOGIA
„Dym, który pojawia się na koncertach muzycznych jest zrobiony z użyciem gliceryny – tej samej, której używa się do wykonywania czopków wspomagających wypróżnianie. Muzycy mają więc trudno, jako grupa zawodowa pracująca w tym dymie i powinniśmy wykazać się wyrozumiałością, gdy czasem trzeba chwilę poczekać na muzyków, by wrócili na scenę i zagrali bis.” To od znawcy branży koncertowej.
11# KULINARIA
„Wędzenie nie jest trudne, a podstawowy sprzęt można kupić już za 300 zł. Własnoręcznie wędzone wędliny, ryby i sery można sprzedawać znajomym z pracy – naprawdę jest na to popyt”! Lider branży pneumatycznej ma wśród swoich pracowników niejednego fachowca od wędzenia.
Bardzo dziękuję za wspólnie spędzony 2018! Liczę, że 2019 będzie równie bogaty w nowości. Życzę frajdy z uczenia się nowych rzeczy, również na moich szkoleniach:)
Maja
Photo by Dimitri Iakymuk on Unsplash