Zaznacz stronę

Dzięki 2019 już wiem, że …

Już po raz czwarty – tym razem po 2019 roku – dzielę się z Wami ciekawostkami, które usłyszałam od uczestników szkoleń, osób w pociągach i innych interesujących ludzi. Poznaję ich wszystkich dzięki temu, że jestem trenerką, ale pewnie ogromną rolę odgrywają tu też moje talenty Gallupa: Indywidualizacja („różnice między ludźmi są zachwycające!), Czar („wszyscy są moimi przyjaciółmi, tylko jeszcze o tym nie wiedzą”) i Uczenie się („jeśli dziś nie dowiedziałeś się niczego nowego, to spisz ten dzień na zmarnowanie”).

talentami Strenghtsfinder Gallupa (obecnie funkcjonującymi już pod nazwą CliftonStrengths) pracowałam w 2019 bardzo często. Jeszcze więcej było szkoleń i warsztatów z „Zarządzania ludźmi w zmianie” i różnych warsztatów dla managerów. Tą wiedzą dzieliłam się ja. A czym dzielili się ze mną moim rozmówcy? Notatki robiłam przez cały 2019 rok. Wybrałam pierwszą 10 – informacje już sprawdzone lub do weryfikacji.

Zdjęcia też starałam się robić na bieżąco, ale wiadomo – trener to taki zawód, w którym ciężko sobie samemu zrobić fotki na szkoleniu:) więc zdjęcia nie zawsze pasują do ciekawostki.

 

 

Dzięki 2019 wiem

 

1# STOP myciu warzyw w betoniarce

Do niedawna klienci supermarketów woleli umyte marchewki, bez ziemi i piachu, więc sieci wrzucały warzywa do betoniarki, dolewały wody i Ludwika i tę ziemię zmywały. Teraz klienci są przekonani, że jak marchewka jest nieumyta, to jest bardziej eko. Więc sieci już nie wkładają warzyw do betoniarek i wszyscy są zadowoleni. Wiedza pozyskana na szkoleniu z „Projektowania doświadczeń klienta”.  

 

Zdjęcie: Wykład „Kompetencje przyszłości” na wyjątkowo ekologicznym evencie organizowanym przez Strefę Zdarzeń. Dementuję, że prawnicy są trudni jako uczestnicy. Są fantastyczni. 

2# Nie ruszaj się z domu bez paczki fajek

Jeśli bywasz w niebezpiecznych dzielnicach (biegasz w obcym mieście, zabłądziłeś lub jesteś socjologiem – kuratorem bezdomnych, jak mój rozmówca), zawsze miej przy sobie 2 zł i paczkę fajek, nawet jeśli nie palisz. Zaczepki niebezpiecznych ludzi brzmią najczęściej „Masz fajkę lub 2 zł?” No i Ty wtedy będziesz je mieć:) 

 

 

Zdjęcie: „Strategia błękitnego oceanu” dla managerów Rohlig Suus (polskiej i ekologicznej firmy przewozowej). Info z tras międzynarodowych: niektórzy pracownicy ze wschodu potrafią zostawić na parkingu autostradowym wypełnionego towarem TIRA, bo ktoś im proponuje trochę wyższą stawkę. 

3# W OBI stosuj „metodę na pielęgniarkę”

Kiedy potrzebujesz przyciąć deski w OBI, a stolarz Cię informuje, że będą do odbioru za dwa dni, powiedz „Wie pan, jestem pielęgniarką w szpitalu. Jeśli kiedykolwiek trafi pan do mnie na SOR, też panu powiem, żeby wrócił pan za dwa dni!”. Podobno to działa. 

O metodzie dowiedziałam się od dyrektorki banku, której ciocia jest pielęgniarką, ale tę metodę stosują wszystkie kobiety w rodzinie, bez względu na to, czy są pielęgniarkami, czy nieOczywiście należy wziąć pod uwagę, że stolarze w OBI też swój rozum mają, dlatego zalecamy korzystanie z innych sklepów i innych wymyślonych zawodów 

4# Prawdziwe pielęgniarki czekają na mocz w słoikach

Jako dinozaur abonamentowej opieki medycznej, często szkolę lekarzy, pielęgniarki pracowników rejestracji. Od nich wiem, że całej branży marzy się powrót do moczu w słoiku.

Plastikowe pudełka kupowane w aptece są sterylne, ale ich ogromna ilość to nieprzetwarzany plastik, zanieczyszczający środowisko. Dlatego czekają na producenta słoików na mocz, któremu laboratoria będą mogły te słoiki oddawać do sterylizacji. A po sterylizacji słoiki ponownie będzie można kupić w aptece. Do moczu w słoikach po majonezie pielęgniarki jednak nie chcą wracać.  

 

Zdjęcie: Hotel Tobaco w Łodzi – była fabryka papierosów pięknie zrewitalizowana przez polską Grupę Arche. Tu też można zatęsknić za starymi czasami. 

5# Dlaczego rośnie populacja kleszczy?

Rozmawiałam z jednym z uczestników z branży motoryzacyjnej o rosnącej liczbie kleszczy w Polsce i w EuropieJa słyszałam hipotezę, że brak mrozów sprawia, iż kleszcze nie wymierają zimą i stąd ich taki wysyp. On mi na to, że słyszał inną hipotezę: kiedyś rolnicy wypalali trawy i pola i wtedy kleszcze ginęły, a teraz tego nie robią i stąd ten wysyp. Na to wszedł jeszcze jeden uczestnik i powiedział, że przyczyna jest zupełnie inna. Otóż spadła populacja czyżyków – ptaków, które żywią się kleszczami i stąd ten wysyp.  

Dzięki tej rozmowie zaczęłam szukać informacji na ten temat i trafiłam na artykuł o liczbie zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.  

W 2020 idę zaszczepić pozostałych członków rodziny. Żałuję, że nie zapytałam o kleszcze ekipy odpowiedzialnej w Pfizer Polska za propagowanie wiedzy na temat tych właśnie zagrożeń, może będzie jeszcze okazja.  

Od innej ekipy z tej firmy dowiedziałam się natomiast, że  

 

6# Bakterie są mądrzejsze od ludzi

Jeśli nie zaczniemy walczyć z antybiotykoopornością, to w 2050 roku umrze z jej powodu 10 mln ludzi. Po przeprowadzonej operacji zostanie podany [pacjentowi antybiotyk, ale nie zadziała. Dziecko zachoruje na zapalenie płuc i po wielu próbach okaże się, że żaden z podawanych antybiotyków nie radzi sobie z patogenem. 

Zagrożeni są wszyscy. 

Gdy zapytałam, jakie błędy, jako ludzie, popełniamy, że doprowadzamy do tej sytuacji, usłyszałam, że bierzemy antybiotyki przy byle przeziębieniu, nie kończymy kuracji i przerywamy ją, gdy czujemy się lepiej, bierzemy antybiotyki na własną rękę, bo akurat był jeszcze jakiś niedokończony w lodówce itp. Nie mieści mi się w głowie, że to robimy, a jednak.  

 

7# Wypalenie zawodowe

Jedną z grup najbardziej narażonych na wypalenie zawodowe są pracownicy NGO-sów, czyli pozarządowych organizacji pomagających innym. Wielu z pracowników tych organizacji nie tylko pracuje za niewielkie pieniądze, ale jeszcze mocno zaangażowani w sprawę, część swoich wypłat przeznaczają na zasilenie funduszy tej organizacji.  

Potrzebne jest wsparcie, systemowe rozwiązania i nasza świadomość, które pomogą tym wspaniałym ludziom. Czekam na reportaż, który pisze jedna z uczestniczek szkolenia! Magda, bardzo chcę go przeczytać!:)

 

Zdjęcie: Dla zdrowia psychicznego zawsze znajdź moment na szybki reset w trakcie dużego Challenge Room (np. dla sieci Douglas). Nawet, gdyby mieli na Ciebie mówić „Buszująca w zbożu”.  

8# Smoothie

To patent uzyskany od uczestnika z branży reklamowej. Jeśli przed robieniem koktajli powstrzymuje Cię niechęć do mycia blenderapo zrobieniu smoothie wlej do kielicha wodę, trochę płynu do naczyń i włącz mikser. Potem tylko wypłucz kielich i gotowe. Sprawdzę! 

 

Zdjęcie: Wciągająca gra szkoleniowa „Autokorekta”, którą poprowadziliśmy wspólnie z Piotrem Cieszewskim. Otwiera ludzi na zmiany. Zarówno gra, jak i Piotr:)

 

9# Miasto żółtych kurczaków

W Lublinie zdrowy kurczak ma kolor żółty – tak uważają lublinianie. A w Warszawie zdrowy kurczak jest biały. Ponieważ kurczaki po zdjęciu z nich piór są białe, dostawy do Lublina są barwione na lekko żółty kolor. Znam kogoś w Lublinie, kto może to potwierdzić? To wiadomość z firmy energetycznej, ale informator zna kogoś w branży spożywczej. Wierzyć? 

 

 

 

10# Kurier przyjeżdża do bogatych

Na wsiach status majątkowy sąsiada ocenia się po tym, jak często przyjeżdża do niego kurier. Jeśli często – wiadomo, bogaty. Jeśli kurier nigdy nie był, to sąsiad z pewnością groszem nie śmierdzi. Wiem to z branży hotelarskiej – jednym z głównych tematów pracowników na zapleczu jest właśnie to, do kogo i jak często przyjeżdża kurier.  

 

Podsumowując 2019…

 

… to był dobry rok. Dużo pracy, ale i dużo bardzo ciekawych projektów.

Po raz pierwszy napisałam scenariusz do filmu VR, który wykorzystujemy na szkoleniach Human Partner.

 

 

Pracowałam z fantastycznymi szefami serwisów SCANIA Polska i dowiedziałam się, że ciężarówki są tylko opakowaniem na niesamowite systemy komputerowe do zarządzania flotą. Poznałam dyrektorki przedszkoli i szkół Montessori – wyzwania managerów w każdej branży są naprawdę bardzo podobne. Pracowałam z managerami spółki Skarbu Państwa i prywatnym bankiem.

 

Zdjęcie: wykład „Kompetencje przyszłości” na II Konferencji „Dziecko przyszłości” organizowanej przez Dolnośląskie Centrum Edukacji Montessori we Wrocławiu. 

 

Większość uczestników szkoleń, konferencji i warsztatów łączy to, że mocno angażują się w swoja pracę, bardzo im na niej zależy, martwią się, czy mają kompetencje przyszłości i jak pogodzić wyczerpującą pracę zawodową z byciem rodzicem. Wielu z nich bardzo świadomie podchodzi do wychowywania dzieci, co jako autorkę Umiejętności Przyszłości, bardzo mnie cieszy!

Wszyscy są ludźmi lubiącymi spotykać innych ludzi. A więc nawet jeśli e-learning wejdzie do firm i domów na dobre, nadal będziemy się widywać w salach warsztatowych.

W 2020 życzę nam wszystkim jeszcze większej otwartości na zmiany (bo na pewno nie będzie ich mniej) i efektywnego zarządzania własną energią, byśmy nie oddawali jednej sprawie (pracy) jej 120% , bo nie starcza wtedy energii na pozostałe godziny życia.

A może interesują Was wcześniejsze wpisy z tej kategorii?

Dzięki 2016…

Dzięki 2017…

Dzięki 2018…

 

 

 

Photo by Maria Shanina on Unsplash