Zaznacz stronę

Dzięki 2018 już wiem, że…

Zawód trenera biznesu ma wiele zalet. Można uprawiać bleisure travel czyli łączyć podróże służbowe ze zwiedzaniem. Można też oceniać różne hotele, próbować niezwykłych potraw i podziwiać niesamowite miejsca.

 

 

Dla mnie jednak największą zaletą tego zawodu jest poznawanie nowych ludzi i dowiadywanie się od nich rzeczy, których nie wiedziałam. Tak się u mnie objawia jeden z talentów Gallupa: „LEARNER”.

 

Dlatego od trzech lat, w ramach podsumowania roku, dzielę się z Wami tym, czego się nauczyłam od uczestników szkoleń. Spisuję to przez 12 miesięcy – nowinki sprawdzone i do sprawdzenia. Dzięki 2018 rokowi wiem, czym jest biglarka (to automat do produkcji strzemion) i że ma siłownik. Co jeszcze wiem?

 

Dzięki 2018 wiem, że:

 

1# RÓWNOUPRAWNIENIE

Coraz częściej duże, międzynarodowe koncerny nie podejmują współpracy z firmą, jeśli na stanowiskach liderskich w tej firmie jest mniej niż 30 % kobiet.” Informacja z dużej międzynarodowej firmy obsługującej inne duże międzynarodowe firmy.

 

2# RYNEK ODZIEŻOWY

„Bluzy dla młodzieży, takie po 500,- za sztukę, są często zamawiane nie do domu, tylko do „Paczka w ruchu”. Płatność gotówką. Byle rodzice nie wiedzieli”. Od fachowca z branży e-commerce.

 

3# PODRÓŻE i UX DESIGN

Kiedy jeździłam pendolino (PKP Intercity) i siadałam w wagonie restauracyjnym WARS, zawsze mnie zastanawiało, skąd na półkach w tym wagonie mokre ręczniki, walizki, zwinięte ubrania i buty. Zapytałam więc personel „Warsu” i już wiem. Ekipa Warsu jest w delegacji czasem nawet 2 tygodnie non stop. A wagon restauracyjny jest dla nich miejscem przechowywania rzeczy, bo nie mają innego. Ba, dla nich ten wagon jest po prostu służbowy i w zasadzie użyczają go podróżnym w trakcie jazdy. Kto to projektował?

 

 

4# UŻYWKI NIELEGALNE

Palenie e-papierosów ma tę zaletę, że można kupić marihuanę w płynie i załadować ją do e-papierosa. Podobno prawie nie czuć specyficznego zapachu. Wpisuję to jako ciekawostkę, nie jako lifehack.

 

5# RYNEK PRACY

„Brakuje myślących fachowców. Brukarz, który zarabia 30 zł za godzinę i w zasadzie powinien umieć również myśleć za te pieniądze, jest jedynie wystarczająco silny, by podzielić krawężnik i na tyle kumaty, by podsypać go piaskiem.” Nie odważyłam się jeszcze zrobić porównania z innymi pensjami, na przykład ratowników medycznych czy nauczycieli w szkołach specjalnych.

 

6# SADOWNICTWO

Wiadomo, że jabłka trzymane są w kontenerach z azotem, żeby się nie psuły. Na jednym ze szkoleń spotkałam osoby z branży sadowniczej i zapytałam, jak te jabłka są wyciągane, bo nie wierzę, że można sprzedać od razu cały kontener. Otóż „Oczywiście powinno się wypuścić azot z magazynu, wyjąć jabłka, a potem znowu magazyn napełnić. W praktyce jednak można tam wejść z maską tlenową, a są tacy, którzy potrafią obsługiwać taki załadunek na wdechu”.

 

7# UŻYWKI LEGALNE

Polskie normy dotyczące papierosów sprzedawanych w Polsce mówią, że 1/3 tytoniu w papierosie powinna pochodzić z polskich upraw. Dlatego zdarza się, że jest w nich nawet siano. W Norwegii nie ma takich regulacji (bo nie uprawia się tam tytoniu?), dlatego jakość papierosów w Norwegii jest wybitnie wysoka”. To z pogaduszek z prawnikiem międzynarodowej kancelarii prawnej. Więc chyba prawda.

 

8# ORNITOLOGIA

„Można w Polsce hodować papugi w ogrodzie. Gdy jest ciepło – fruwają po nim i wracają do swoich niezamykanych klatek. Gdy jest zima, wystarczy ich domki obłożyć otuliną – przetrwają do wiosny”. To od pewnego dyrektora banku, który posiada papugi w ogrodzie. Tego akurat nie sprawdzę, bo na moim osiedlu mieszkają kuny.

 

9# SAVOIR VIVRE

W ubiegłym roku głównym tematem dyskusji z tej kategorii było słowo „Witam” – czy wolno, czy nie wolno, kto może i co na to pan Rusinek, który ten temat wywołał. W tym roku tematem na jednym szkoleniu było „Smacznego”. Podobno „powinna to mówić osoba, która przyrządziła posiłek, do osób, które go spożywają. Nigdy odwrotnie!” Do sprawdzenia:)

W 2018 roku dowiedziałam się też, że można prowadzić szkolenie w barze i w browarze.

Bar z Krakowa, browar z Wrocławia:)

 

 

 

10# EVENTY i BIOLOGIA

„Dym, który pojawia się na koncertach muzycznych jest zrobiony z użyciem gliceryny – tej samej, której używa się do wykonywania czopków wspomagających wypróżnianie. Muzycy mają więc trudno, jako grupa zawodowa pracująca w tym dymie i powinniśmy wykazać się wyrozumiałością, gdy czasem trzeba chwilę poczekać na muzyków, by wrócili na scenę i zagrali bis.” To od znawcy branży koncertowej.

 

11# KULINARIA

Wędzenie nie jest trudne, a podstawowy sprzęt można kupić już za 300 zł. Własnoręcznie wędzone wędliny, ryby i sery można sprzedawać znajomym z pracy – naprawdę jest na to popyt”! Lider branży pneumatycznej ma wśród swoich pracowników niejednego fachowca od wędzenia.

 

Bardzo dziękuję za wspólnie spędzony 2018! Liczę, że 2019 będzie równie bogaty w nowości. Życzę frajdy z uczenia się nowych rzeczy, również na moich szkoleniach:)

Podsumowanie 2017

Podsumowanie 2016

 

Maja

 

Photo by Dimitri Iakymuk on Unsplash